VERTIV PSI5-3000RT120LI Liebert PSI5 Lithium-Ion 3000VA
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
PSI5-3000RT120LI
Product Highlights:
  • Output: 2700W / 3000 VA
  • Input: 75-146VAC @ 60Hz
  • 1 x NEMA L5-30R, 6 x NEMA 5-20R Outlets
  • 1 x NEMA L5-30P Input Connection (10')
  • Recharge Time: 3 Hours
  • Sine Waveform
  • RJ11/45 Surge Protection Ports
  • USB Type-B Communication Port
  • IntelliSlot Port
GENERAL INFORMATION
Manufacturer
Vertiv
Manufacturer Part Number
PSI5-3000RT120LIN
Brand Name
Liebert
Product Series
PSI5
Product Name
PSI5 Lithium-Ion N UPS 3000VA/2700W 120V Line Interactive AVR
Product Type
Line-interactive UPS
TECHNICAL INFORMATION
AVR
Yes
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Receptacles
  • 6 x NEMA 5-20R
  • 1 x NEMA L5-30R
Dataline Protection
  • RJ-11
  • RJ-45
Cord Length
10 ft
Transfer Time
4 ms
EMI/RFI Noise Filter
Yes
Phase
Single Phase
Application/Usage
  • Mission Critical Equipment
  • Server
  • Network Equipment
POWER DESCRIPTION
Load Capacity
3000 VA/2700 W
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
75 V AC - 146 V AC
Output Voltage
120 V AC
Waveform Type
Pure Sine Wave
Circuit Breaker
MANAGEMENT
Network Management
SNMP/Webcard
INTERFACES/PORTS
Serial Port
No
VGA
No
Modem (RJ-11)
Network (RJ-45)
USB
EPO Port
BATTERY INFORMATION
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Backup/Run Time (Full Load)
9 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
20 Minute
Battery Life
10 Year
Typical Battery Recharge Time
3 Hour
Hot Swappable
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
PHYSICAL CHARACTERISTICS
Color
Black
Height
3.4"
Width
17.2"
Depth
24.8"
Rack Height
2U
Form Factor
Rack/Tower
Weight (Approximate)
53.50 lb
MISCELLANEOUS
Package Contents
  • IS-UNITY-SNMP Card
  • Rack Mount Kit And Hardware
  • USB Cable
  • Safety Manual
  • Quick Installation Guide
Certifications & Standards
  • UL 1778, 5th Ed.
  • CSA 22.2
  • FCC Part 15 Class B
  • FCC, UL, c-UL, NOM
  • ANSI C62.41 Category A, Level 3
  • ISTA 2A